jo purpursarkanie kāposti maina krāsu dažādos PHS

Kāpēc purpursarkanā kāposti maina krāsu pie dažādiem PHS?

Violetie kāposti ir dārzeņi, kam ir ziņkārīga īpašība: tā krāsa var mainīties atkarībā no tā vidējā pH, kurā tā ir ievietota. Šīs krāsas izmaiņas notiek antocianīnu klātbūtnes dēļ, pigmentus, kas atbild par kāpostu purpursarkano krāsu.

Kas ir antocianīni?

Antocianīni ir ķīmiski savienojumi, kas pieder flavonoīdu grupai, kas ir dabiski pigmenti, kas atrodami dažādos augos. Viņi ir atbildīgi par plašu krāsu klāstu, piemēram, sarkanu, purpursarkanu, zilu un pat melnu.

Šie pigmenti šķīst ūdenī, un tos var atrast dažādās augu daļās, piemēram, ziedos, augļos, lapās un saknēs. Violetas kāpostu gadījumā uz lapām atrodas antocianīni.

Kā notiek krāsu maiņa?

Violeto kāpostu krāsu maiņa notiek, pateicoties tam, ka tā tiek ievietota barotnē, kurā tā ir ievietota. PH ir skala, kas mēra vielas skābumu vai sārmainību, sākot no 0 līdz 14.

Kad purpursarkanā kāposti novieto skābā vidē, lapās esošie antocianīni iegūst sarkanīgu krāsu. Tas notiek tāpēc, ka skābā vidē antocianīni ir katjonu veidā, kuriem ir pozitīva lādiņa.

No otras puses, kad purpursarkanā kāposti tiek novietoti sārmainā vidē, antocianīni iegūst zilganu krāsu. Tas ir tāpēc, ka sārmainā vidē antocianīni ir anjonu veidā, kuriem ir negatīvs lādiņš.

Eksperiments, lai novērotu purpura kāpostu krāsu maiņu

Lai novērotu purpura kāpostu krāsu maiņu dažādos PHS, varat veikt vienkāršu mājas eksperimentu. Skatiet, kā:

  • Sagrieziet dažas purpursarkanas kāpostu lapas mazos gabaliņos;
  • Ielieciet kāpostu gabalus dažādos traukos;
  • Katrā traukā pievienojiet šķidrumus ar dažādiem PHS. Jūs varat izmantot citronu sulu (skābi), nātrija (sārma) ūdeni un tīru (neitrālu) ūdeni;
  • Novērojiet krāsu izmaiņas, kas laika gaitā notiek kāpostu gabalos.
  • Šis vienkāršais eksperiments ļauj praktiski vizualizēt, kā purpursarkanā kāpostu antocianīni reaģē dažādos PH, nodrošinot interesantu un izglītojošu pieredzi.

    Purpura kāpostu antocianīnu lietojumi

    Papildus tam, ka ir atbildīgs par purpursarkano kāpostu krāsu maiņu, antocianīniem ir vairākas lietojumprogrammas pārtikas un farmācijas nozarē. Tos izmanto kā dabiskas krāsvielas pārtikā, dzērienos un kosmētikā.

    Turklāt antocianīniem ir arī antioksidantu, pretiekaisuma un pretvēža īpašības, kas tiek pētīti zāļu un pārtikas piedevu izstrādei.

    Tāpēc purpursarkanā kāpostu krāsu maiņa dažādos PH ir ne tikai interesanta parādība, bet tam ir arī zinātniska nozīme un praktiska pielietošana.

    Atsauces:

  • https://www.ncbi.nih.gov/pmc/articles/pmc1082894/
  • https://www.scienceDirect.com/scicle/pii/s03081461000332x
  • attēls: https://pixabay.com/pt/photos/repho- Purple-veģetāls-pilnīgs-vegans-2563035/