Jo zobs kļūst balts plankums

Kāpēc zobs kļūst balts?

Baltie plankumi uz zobiem daudziem cilvēkiem var būt estētiska problēma. Tie var parādīties dažādu faktoru dēļ un radīt diskomfortu un nedrošību. Šajā rakstā mēs izpētīsim galvenos iemeslus, kāpēc zobs var iegūt baltu traipu un kā novērst un ārstēt šo problēmu.

zobārstniecības kariess

Viens no galvenajiem balto plankumu cēloņiem uz zobiem ir zobu kariess. Kad baktēriju plāksne uzkrājas zobos, tā ražo skābes, kas var korodēt zobu emalju, kā rezultātā rodas balti plankumi. Šīs vietas ir nagu lakas demineralizācijas pazīme un norāda, ka kariess ir agrīnā stadijā.

Ir svarīgi pēc iespējas ātrāk ārstēt zobu kariesu, lai novērstu tā attīstību un nopietnākus zobu bojājumus. Ārstēšana parasti ietver kariesa noņemšanu un atjaunojošu materiālu, piemēram, saliktu sveķu vai amalgamas, piemērošanu.

fluoroze

Fluoroze ir vēl viens bieži sastopams balto plankumu cēlonis uz zobiem. Tas rodas pārmērīgas fluora iedarbības dēļ zobu veidošanās laikā, parasti bērnībā. Pārmērīgs fluorīds var traucēt zobu emaljas mineralizāciju, kā rezultātā rodas balti vai pat brūni vai dzeltenīgi plankumi.

Fluorozes profilakse ietver ieņemtā fluora daudzuma kontroli vai nu caur sabiedriskās piegādes ūdeni, vai zobārstniecības produktiem. Ir svarīgi ievērot zobārsta ieteikumus par fluora zobu pastas izmantošanu, īpaši bērniem.

emaljas hipoplāzija

Emaljas hipoplāzija ir stāvoklis, kad zobu emalja nav pareizi veidota, kā rezultātā zobos ir balti vai dzeltenīgi plankumi. Šo stāvokli var izraisīt ģenētiski faktori, bērnības trauma, infekcijas vai uztura trūkumi.

Emaljas hipoplāzijas ārstēšana ir atkarīga no problēmas smaguma. Gaismas gadījumos ir iespējams veikt estētiskas procedūras, piemēram, zobu balināšanu vai saliktu sveķu pielietojumu. Smagākos gadījumos var būt nepieciešama porcelāna šķautņu vai zobu vainagu izmantošana.

Citi cēloņi

Papildus iepriekšminētajiem cēloņiem ir arī citi apstākļi un faktori, kas var izraisīt balto plankumu parādīšanos uz zobiem. Starp tiem ir:

  • Nagu laku demineralizācija sliktas mutes higiēnas dēļ;
  • Pārmērīga perorāla skalošanas lietošana ar alkoholu;
  • Ortodontiskā ārstēšana ar fiksētām ierīcēm;
  • Emaljas bojājumi, ko izraisa bruksisms;
  • Uztura trūkumi, piemēram, kalcija vai D vitamīna trūkums;
  • Sistēmiskas slimības, piemēram, celiakija.

Ir svarīgi konsultēties ar zobārstu, lai identificētu balto plankumu cēloni uz zobiem un saņemtu pienācīgu ārstēšanu. Profesionālais var veikt klīniskos eksāmenus un vajadzības gadījumā pieprasīt papildu eksāmenus.

Profilakse un ārstēšana

Lai novērstu balto plankumu parādīšanos uz zobiem, ir svarīgi uzturēt labu mutes dobuma higiēnu, vismaz divas reizes dienā tīrot zobus, katru dienu izmantojot siksnu un regulāri veicot zobārsta apmeklējumus.

Balto plankumu apstrāde uz zobiem ir atkarīga no pamatā esošā cēloņa. Dažos gadījumos var būt nepieciešams veikt estētiskas procedūras, piemēram, zobu balināšanu vai saliktu sveķu pielietojumu. Smagākos gadījumos var būt nepieciešams izmantot invazīvākas ārstēšanas metodes, piemēram, porcelāna šķautnes vai zobu vainagus.

Īsāk sakot, balto zobu plankumiem var būt atšķirīgi cēloņi, sākot no zobu zobu sabrukšanas līdz fluorozei un emaljas hipoplāzijai. Ir svarīgi konsultēties ar zobārstu, lai identificētu cēloni un saņemtu pienācīgu ārstēšanu. Arī labas mutes dobuma higiēnas uzturēšana un zobārsta ieteikumi ir būtiski, lai novērstu šo plankumu parādīšanos.