Kāda ir neitrālā valoda

Kas ir neitrāla valoda?

Neitrālā valoda ir komunikācijas forma, kuras mērķis ir novērst terminu un izteicienu izmantošanu, kurus var uzskatīt par seksistisku vai diskriminējošu. Tā cenšas veicināt dzimumu līdztiesību un iekļaušanu, izvairoties no to vārdu lietošanas, kas pastiprina stereotipus vai izdzēš noteiktas grupas.

Kāpēc lietot neitrālu valodu?

Neitrālas valodas lietošana ir svarīga, lai nodrošinātu dzimumu līdztiesību un veicinātu visu cilvēku iekļaušanu. Izmantojot terminus, kas nenošķir dzimumus, mēs izvairāmies no stereotipu un aizspriedumu pastiprināšanas, ļaujot ikvienam justies pārstāvētiem un ievērotiem.

Kā lietot neitrālu valodu?

Ir vairāki veidi, kā lietot neitrālu valodu. Viens no biežākajiem veidiem ir aizstāt vīriešu vietniekvārdus ar neitrāliem vietniekvārdiem, piemēram, “viņš/viņa” par “viņš/”. Turklāt ir iespējams izmantot terminus, kas aptver abus žanrus, piemēram, “cilvēki”, nevis “vīrieši” vai “sievietes”.

Ir svarīgi arī izvairīties no terminu lietošanas, kas pastiprina dzimuma stereotipus, kā “skolotāju”, lai atsauktu tikai uz vīriešiem un “skolotāju”, lai atsauktu tikai uz sievietēm. Tā vietā mēs varam izmantot neitrālus terminus, piemēram, “skolotāju” vai “izglītības profesionāli”.

neitrālās valodas ieguvumi

Neitrālās valodas lietošana sniedz vairākus ieguvumus gan sabiedrībai, gan veselumam indivīdiem. Papildus dzimumu līdztiesības un iekļaušanas veicināšanai tas veicina stereotipu un aizspriedumu dekonstrukciju, ļaujot visiem izturēties vienādi.

Turklāt neitrāla valoda var arī palīdzēt novērst cilvēku izslēdzšanu vai to, kuri neidentificējas ar tradicionālajiem žanriem. Izmantojot iekļaujošāku valodu, mēs atzīstam dzimuma identitāšu daudzveidību un ievērojam cilvēku pašpārliecinātību.

  • Neitrālās valodas priekšrocības:
  • veicina dzimumu līdztiesību;
  • Visu cilvēku iekļaušana;
  • Stereotipu un aizspriedumu dekonstrukcija;
  • Dzimuma identitāšu daudzveidības atzīšana;
  • Cieņa pret cilvēku pašnoteikšanos.

  • termini, no kuriem jāizvairās
    neitrāli termini

    vīrieši cilvēki
    sievietes cilvēki
    skolotājs/skolotājs skolotājs/izglītības profesionālis
    aktieris/aktrise mākslinieks