Kāds ir sensoro sindroms?
Sensoro sindroms, kas pazīstams arī kā maņu jutība, ir neiroloģiski traucējumi, kas ietekmē cilvēku apstrādes un reaģē uz apkārtējās vides maņu stimuliem. Šie stimuli var ietvert skaņas, gaismas, smaržas, faktūras un garšas.
Sensoro sindroma simptomi
Sensoro sindroma simptomi var atšķirties no cilvēka uz cilvēku, bet parasti ietver:
- Paaugstināta jutība pret maņu stimuliem, piemēram, lieli trokšņi, spilgtas gaismas vai neērtas faktūras;
- Grūtības filtrēt vai ignorēt nebūtiskus maņu stimulus;
- līdzsvara un motora koordinācijas problēmas;
- Trauksme vai stress sensorīgi izaicinošā vidē;
- Atkārtota vai stereotipiska izturēšanās;
- Grūtības pielāgoties izmaiņām vidē.
Sensoro sindroma cēloņi
Precīzs maņu sindroma cēlonis joprojām nav zināms, taču tiek uzskatīts, ka ģenētiskajiem un vides faktoriem var būt nozīme tā attīstībā. Turklāt daži medicīniski apstākļi, piemēram, autisms, uzmanības deficīta traucējumi un hiperaktivitāte (ADHD) un maņu apstrādes traucējumi, bieži ir saistīti ar maņu sindromu.
Diagnoze un ārstēšana
Sensoro sindroma diagnozi nosaka veselības aprūpes speciālists, piemēram, ārsts vai ergoterapeits, kurš novērtēs pacienta simptomus un klīnisko vēsturi. Ārstēšana parasti ietver ergoterapiju, kuras mērķis ir palīdzēt indivīdam izstrādāt pārvarēšanas stratēģijas un maņu regulēšanas prasmes.
ol>
ergoterapija | ietver aktivitātes un vingrinājumus, kas palīdz personai labāk pielāgoties un reaģēt uz maņu stimuliem. |
uzvedības terapija | Tas var būt noderīgs, lai rīkotos ar atkārtotu vai stereotipu uzvedību, kas saistīta ar maņu sindromu. |
medikaments | Dažos gadījumos var izrakstīt zāles, lai palīdzētu kontrolēt maņu sindroma simptomus. |