Kas ir agnostisks

Kas ir agnostisks?

Agnostic ir vārds, kas nāk no grieķu “agnostos”, kas nozīmē “nezināms” vai “neskaidrs”. Tas ir termins, ko izmanto, lai aprakstītu filozofisku vai reliģisku nostāju, kuras pamatā ir ideja, ka Dieva vai kāda dievišķa vienības esamība vai neesamība nav zināma vai neskaidra.

agnosticisms

Agnosticisms ir filozofiska nostāja, kurā teikts, ka Dieva vai jebkuras dievišķas vienības esamība nav zināma vai neskaidra, un tāpēc nav iespējams būt pārliecinātam par šādu vienību esamību vai neesamību. Agnostiķi parasti apgalvo, ka Dieva raksturs vai jebkura dievišķa būtne nav cilvēku izpratne, un tāpēc to nevar pierādīt vai atspēkot.

agnosticisms un ateisms

Ir svarīgi uzsvērt, ka agnosticisms nav tas pats, kas ateisms. Kaut arī agnostiķi apgalvo, ka Dieva esamība vai trūkums nav zināms vai neskaidrs, ateisti apgalvo, ka viņi netic Dieva vai kādas dievišķas vienības esamībai. Tas ir, agnosticisms attiecas uz zināšanu vai noteiktības trūkumu, savukārt ateisms attiecas uz pārliecības trūkumu.

Agnosticisma īpašības:

  • Šaubu un nenoteiktības poza par Dieva esamību vai jebkuru dievišķu vienību;
  • Cilvēka zināšanu ierobežojuma atzīšana;
  • Uzsvars uz skepses un racionālas izmeklēšanas nozīmi;
  • Cieņa pret uzskatu un viedokļu daudzveidību;
  • Atklāšana uz viedokļa maiņas iespēju, pamatojoties uz jauniem pierādījumiem vai argumentiem.

  • Saistītās pozīcijas
    apraksts

    ateisms Dieva pastāvēšanas vai jebkuras dievišķas vienības noliegšana.
    teisms ticība Dieva vai kādas dievišķas vienības esamībai.
    teistiskā agnosticisms ticība Dieva vai kādas dievišķas vienības esamībai, bet, atzīstot to neiespējamību tos zināt vai pilnībā izprast.
    ateistiskā agnosticisms šaubas vai nenoteiktība par Dieva esamību vai jebkuru dievišķu vienību, bet ar ticības trūkumu šīm vienībām.