Kas ir barometrs

Kas ir barometrs?

Barometrs ir instruments, ko izmanto atmosfēras spiediena mērīšanai. Tas sastāv no slēgtas stikla caurules vienā galā un piepildīta ar dzīvsudrabu vai gaisu. Atmosfēras spiediens rada spēku dzīvsudrabam vai gaisam mēģenē, izraisot tā pacelšanos vai nolaišanos.

Kā darbojas barometrs?

Dzīvsudraba barometrs darbojas šādi: stikla caurule ir piepildīta ar dzīvsudrabu un apgriezta traukā, kas satur arī dzīvsudrabu. Atmosfēras spiediens iespiež dzīvsudrabu caurulē, izveidojot dzīvsudraba kolonnu, kas līdzsvaro atmosfēras spiedienu. Šīs dzīvsudraba kolonnas augstumu mēra milimetros, un to sauc par dzīvsudraba milimetriem (MMHG).

Gaisa barometrs izmantoja stikla cauruli, kas piepildīta ar gaisu, nevis dzīvsudrabu. Atmosfēras spiediens iespiež gaisu caurulē, izveidojot gaisa kolonnu, kas līdzsvaro atmosfēras spiedienu. Šīs gaisa kolonnas augstumu mēra tāpat kā dzīvsudraba kolonnu.

Kam ir barometrs?

Barometru izmanto, lai izmērītu atmosfēras spiedienu, kas ir spēks, ko rada gaiss uz zemes virsmas. Atmosfēras spiediens mainās atkarībā no augstuma un laika apstākļiem. Tas ir svarīgi laika prognozei, jo atmosfēras spiediena variācijas norāda uz klimata izmaiņām.

Turklāt barometrs tiek izmantots arī zinātniskos pētījumos un tādās darbībās kā aviācija un jūrniecības navigācija, kur atmosfēras spiediens ir svarīgs faktors, kas jāņem vērā.

zinātkāre:

Barometru izgudroja itāļu zinātnieks evaņģēlists Torricelli 1643. gadā. Viņš eksperimentā izmantoja dzīvsudrabu, jo viņš atklāja, ka dzīvsudrabs bija 13 reizes blīvāks nekā ūdens un tāpēc izveidoja piemērotāku kolonnu mērīšanas atmosfēras spiediena mērīšanai.

  • Dzīvsudraba barometrs
  • Gaisa barometrs

  • barometra tips
    operācija

    dzīvsudraba barometrs izmanto dzīvsudrabu, lai izmērītu atmosfēras spiedienu
    gaisa barometrs izmanto gaisu, lai izmērītu atmosfēras spiedienu