Kas ir receklis plaušās?
Plaušu trombs, kas pazīstams arī kā plaušu embolija, ir smags medicīnisks stāvoklis, kas rodas, kad asins receklis veidojas dziļā vēnā, parasti kājās, un pārvietojas uz plaušām. Šis receklis var bloķēt vienu vai vairākas plaušu artērijas, novēršot atbilstošu asins plūsmu un nodarot plaušu bojājumus.
cēloņi
Plaušu recekļus parasti izraisa asins recekļi kājas vēnās, kas pazīstami kā dziļi vēnu tromboze (TVP). Šie recekļi var veidoties vairāku faktoru dēļ, piemēram:
- Ilgstoša nekustīgums, piemēram, ilgstoši sēdēt lidmašīnas vai automašīnu braucienu laikā;
- Nesenās operācijas, īpaši kājās vai vēderā;
- Kaulu lūzumi vai nopietni ievainojumi;
- grūtniecība un pēcdzemdību;
- Hormonālo kontracepcijas līdzekļu izmantošana;
- Smēķēšana;
- Aptaukošanās;
- Sirds slimība;
- Vēzis;
- Paaugstināts vecums.
simptomi
Plaušu tromba simptomi var atšķirties no gaismas līdz smagai, atkarībā no recekļa lieluma un atrašanās vietas. Daži no visbiežāk sastopamajiem simptomiem ir:
- elpas trūkums;
- Sāpes krūtīs, kas var pasliktināties, dziļi elpojot vai klepojot;
- Klepus ar asinīm;
- sirdsklauves;
- Pārmērīgs sviedri;
- Reibonis vai ģībonis;
- Pietūkums kājās;
- āda vai lūpu zilgana krāsa.
Ārstēšana
Plaušu recekļa ārstēšana parasti ietver antikoagulantu zāļu lietošanu, lai izšķīdinātu recekli un novērstu jaunu recekļu veidošanos. Smagākos gadījumos var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, lai noņemtu trombu.
Turklāt ir svarīgi pieņemt profilakses pasākumus, piemēram, aktīvu uzturēšanos, izvairīšanos no smēķēšanas, svara kontroles un medicīnisko vadlīniju ievērošana pēc operācijām vai ilgstošas imobilitātes periodiem.
Secinājums
Plaušu trombs ir nopietns stāvoklis, kam nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība. Ir svarīgi apzināties riska faktorus un simptomus pēc iespējas ātrāk meklēt medicīnisko palīdzību. Ar pareizu ārstēšanu ir iespējams novērst komplikācijas un nodrošināt pilnīgu atveseļošanos.