Kas ir matemātiskais paraugs

Kas ir matemātikas paraugs?

Matemātiskais paraugs ir statistikas un lietišķās matemātikas pamatjēdziens. Tā ir lielāka populācijas apakškopa, kas tiek izvēlēta nejaušā vai sistemātiskā veidā, ar mērķi izpētīt un secināt populācijas īpašības kopumā.

Matemātiskā parauga nozīme

Matemātiskais paraugs tiek izmantots vairākās jomās, piemēram, viedokļu izpētē, ekonomisko datu analīzē, produktu darbības novērtēšanā, cita starpā. Tas ļauj izdarīt secinājumus par iedzīvotāju skaitu, pamatojoties uz zemāku datu kopumu, kas ir praktiskāks un ekonomiskāks nekā visu iedzīvotāju izpēte.

Kā izvēlēties matemātisko paraugu

Matemātiskā parauga izvēle jāveic pēc nejaušības principa vai sistemātiskas, nodrošinot, ka visiem iedzīvotāju elementiem ir vienādas iespējas tikt izvēlētam. Ir dažādas atlases metodes, piemēram, vienkārša nejauša paraugu ņemšana, stratificēta paraugu ņemšana un konglomerāta paraugu ņemšana.

vienkārša izlases veida paraugu ņemšana:

Šajā metodē katrs iedzīvotāju elements ir tikpat iespējams. Piemēram, sabiedriskās domas aptaujā katram iedzīvotāju skaitam ir vienādas iespējas tikt izvēlētam piedalīties izlasē.

stratificēta paraugu ņemšana:

Šajā metodē populācija ir sadalīta viendabīgos slāņos vai grupās, un pēc tam tiek izvēlēts katra slāņa paraugs. Tas ļauj izdarīt precīzākus secinājumus par katru iedzīvotāju grupu.

Konglomerāta paraugu ņemšana:

Šajā metodē populācija ir sadalīta konglomerātos vai grupās, un pēc tam tiek izvēlēts dažu konglomerātu paraugs. Šis paņēmiens ir noderīgs, ja populācija ir ļoti liela un izkliedēta ģeogrāfiski.

  • Vienkāršs nejaušs paraugs
  • Stratificēts paraugs
  • Paraugs ar konglomerātiem

  • paraugu ņemšanas metode
    apraksts

    vienkāršs nejaušs paraugs Katrs populācijas elements ir tikpat iespējams, ka tiks izvēlēts
    stratificēts paraugs populācija ir sadalīta slāņos, un katra slāņa paraugs ir izvēlēts
    paraugs ar konglomerātiem Iedzīvotāju skaits ir sadalīts konglomerātos, un dažu konglomerātu paraugs ir izvēlēts