Kas ir norijot?
Norijot ir būtisks mūsu ķermeņa barošanas un uztura process. Tā ir pārtika un šķidrumu norīšana, aizvedot tos no mutes līdz kuņģim, izejot cauri rīklei un barības vadam.
Kā notiek norīšana?
Norijot ir sarežģīts process, kas ietver dažādus gremošanas sistēmas muskuļus un struktūras. To var iedalīt trīs fāzēs:
perorālā fāze:
Šajā posmā ēdiens tiek sakošļāts un sajaukts ar siekalām, veidojot pārtikas bolus. Mēles un vaigu muskuļi palīdz virzīt pārtiku aiz mutes, pretī faringai.
Pharinge fāze:
Pharynx epiglottle aizver balsenes ieeju, neļaujot pārtikai iekļūt elpceļos. Pharynx muskuļi saraujas, palielinot pārtiku barības vadā.
barības vada fāze:
Pārtika iziet cauri barības vadam, kas ir muskuļu caurule, kas savieno rīkli ar kuņģi. Barības vada muskuļi saraujas, virzot ēdienu uz kuņģi.
Viss process notiek automātiski un koordinēts, ļaujot mums pareizi pabarot.
Nīt rīšanas problēmas
Dažiem cilvēkiem var būt grūtības norīt, ko var izraisīt vairāki faktori, piemēram, neiroloģiskas slimības, ievainojumi, šķēršļi vai muskuļu disfunkcijas. Šīs problēmas var izraisīt aizrīšanās, plaušu ēdienu aspirāciju un nepietiekamu uzturu.
Ir svarīgi meklēt medicīnisko palīdzību, ja jums ir grūtības norīt, jo pareiza diagnoze un ārstēšana var uzlabot dzīves kvalitāti un novērst komplikācijas.
Secinājums
Norijot ir mūsu veselības un labsajūtas pamatprocess. Tieši caur to mēs garantējam pareizu pārtikas un šķidrumu uzņemšanu, nodrošinot barības vielas, kas vajadzīgas mūsu ķermeņa darbībai. Ja jums ir problēmas ar rīšanu, nevilcinieties meklēt medicīnisko palīdzību pareizai diagnozei un ārstēšanai.