Kas ir šūnu teorija

Kas ir šūnu teorija?

šūnu teorija ir viens no bioloģijas pamatprincipiem un apraksta dzīvu organismu struktūru un funkcijas. To deviņpadsmitajā gadsimtā izstrādāja vairāki zinātnieki, tostarp Mathiass Šleidens, Teodors Švanns un Rūdolfs Virčovs.

Šūnu teorijas principi

šūnu teorijas pamatā ir trīs galvenie principi:

  • Visus dzīvos organismus veido šūnas.
  • Šūna ir dzīves pamata vienotība.
  • Visas šūnas nāk no iepriekš pastāvošām šūnām.
  • Šie principi tika noteikti pēc novērošanas, ka visas dzīvās būtnes sastāv no šūnām un ka šūnas ir atbildīgas par visām organismu būtiskajām funkcijām.

    šūnu struktūra

    šūnas sastāv no dažādām struktūrām, ieskaitot šūnu membrānu, citoplazmu un kodolu. Šūnas membrāna ir plāns slānis, kas ieskauj šūnu un kontrolē vielu ievadi un izeju. Citoplazma ir želejveida viela, kas piepilda šūnas iekšpusi un satur vairākus organellus, piemēram, mitohondrijas un endoplazmatisko retikulumu. Kodols ir šūnu vadības centrs un satur ģenētisko materiālu.

    šūnu funkcija

    šūnas veic dažādas būtiskas dzīves funkcijas. Viņi ir atbildīgi par organismu reprodukciju, izaugsmi un attīstību. Turklāt šūnas veic metabolisma procesus, piemēram, enerģijas ražošanu un olbaltumvielu sintēzi. Viņi ir atbildīgi arī par reaģēšanu uz stimuliem un ķermeņa iekšējā līdzsvara saglabāšanu.

    Šūnu teorijas nozīme

    Šūnu teorija ir būtiska bioloģijas un medicīnas izpratnei. Tas ļauj mums saprast, kā darbojas organismi un kā attīstās slimības. Turklāt šūnu teorija ir pamats daudzām zinātnisko pētījumu jomām, piemēram, molekulārā bioloģija un gēnu inženierija.

    Atsauces:

  • wikipedia – šūnu teorija
  • Tikai bioloģija – šūna