Ko nozīmē gnosticisms

Ko nozīmē gnosticisms?

Gnosticisms ir filozofiska un reliģiska strāva, kas parādījās otrajā gadsimtā AD un tai bija liela ietekme uz primitīvo kristīgo domāšanu. Šī domas strāva meklē zināšanas (gnozi) kā garīgas pestīšanas sasniegšanas veidu.

Gnosticisms

izcelsme un īpašības

Gnosticismam ir saknes dažādās reliģiskās un filozofiskās tradīcijās, piemēram, platonismā, jūdaismā un kristietībā. Tas attīstījās galvenokārt hellēnisma periodā, kad kontakts starp dažādām kultūrām un reliģijām bija intensīvs.

Viena no galvenajām gnosticisma īpašībām ir pārliecība par slepenu zināšanu esamību, kas paredzēta tikai iniciatoriem. Šīs zināšanas tiek uzskatītas par būtiskām garīgai atbrīvošanai un savienībai ar dievišķo.

Galvenie gnosticisms

Gnosticismā ir vairāki pamatjēdzieni, kas palīdz izprast šo domas strāvu. Daži no tiem ir:

  • demiurge: Esiet zemāks, kas būtu izveidojis materiālo pasauli un būtu atbildīgs par dvēseļu ieslodzījumu.
  • Arcontes: starpposma būtnes starp demiurgu un cilvēku, kas novērš garīgo pacelšanos.
  • pneuma: dievišķā dzirkstele, kas atrodas katrā cilvēkā, kura mērķis ir atgriezties pie savas dievišķās izcelsmes.
  • pestīšana: Atbrīvošanās no materiālās pasaules un savienības ar dievišķo palīdzību, izmantojot gnostiskās zināšanas.
  • gnosticisma ietekme uz kristietību

    Gnosticismam bija liela ietekme uz primitīvo kristietību, it īpaši kristīgā laikmeta agrīnajos gadsimtos. Daudzi no gnostiskajiem rakstiem baznīca uzskatīja par ķecerīgiem un nebija iekļauti Bībeles kanonā.

    Šo ietekmi var uztvert dažās kristietības straumēs, piemēram, manichaeism un Catarismo, kurām ir noteiktas gnostiskas idejas. Turklāt daži zinātnieki uzskata, ka gnosticisms ietekmē noteiktas kristiešu doktrīnas, piemēram, sākotnējā grēka ideju.

    Kritika un strīdi par gnosticitāti

    Gnosticisms ir bijis kritikas un diskusiju mērķis visā vēsturē. Daudzi savas idejas uzskatīja par ķecerīgām un pretrunā ar reliģisko ortodoksiju. Turklāt gnosticisms bija saistīts ar bīstamām kustībām, piemēram, politisko gnosticismu.

    Neskatoties uz kritiku, gnosticisms joprojām ir studiju un intereses objekts daudziem reliģijas un filozofijas pētniekiem un zinātniekiem. Viņu idejas un koncepcijas joprojām tiek diskutētas un analizētas no dažādām perspektīvām.

    Secinājums

    Gnosticisms ir filozofiska un reliģiska strāva, kas meklē zināšanas kā garīgās pestīšanas sasniegšanas veids. Ar savām saknēm dažādās reliģiskās un filozofiskajās tradīcijās gnosticismam bija būtiska ietekme uz primitīvo kristietību un joprojām ir šodien pētījumu un debašu objekts.