Kādi ir ponderālie likumi

Kas ir svērtie likumi?

Ponderālie likumi ir ķīmijas pamatprincipi, kas apraksta kvantitatīvās attiecības starp vielām, kas iesaistītas ķīmiskajā reakcijā. Šos likumus izstrādāja tādi zinātnieki kā Antuāns Lavoisjērs un Džozefs Luiss Prousts astoņpadsmitajā gadsimtā, un tie ir nepieciešami, lai izprastu vielu sastāvu un pārvērtības.

Masu saglabāšanas likums

Pirmais svara likums, kas pazīstams arī kā masu saglabāšanas likums, apgalvo, ka kopējā reaģentu masa ķīmiskajā reakcijā ir vienāda ar kopējo izveidoto produktu masu. Citiem vārdiem sakot, masa nav radīta vai iznīcināta ķīmiskās reakcijas laikā, tā tiek pārveidota tikai.

noteiktu proporciju likums

Otrais svara likums, kas pazīstams kā noteiktu proporciju vai Prousta likuma likums, apgalvo, ka tīrai vielai vienmēr būs tāda pati masveida proporcija no tā sastāvdaļu elementiem neatkarīgi no pašreizējās vielas daudzuma. Tas nozīmē, ka saistība starp ķīmiskā savienojuma elementu masām vienmēr ir nemainīga.

Vairāku proporciju likums

Trešais pronderālais likums, ko sauc par vairāku likumu likumu, teikts, ka tad, kad divi elementi veido vairāk nekā vienu savienojumu, viena no elementiem, kas apvieno vienu ar vienu otra elementa fiksētu masu, ir vienkāršā vesela skaitļa attiecībā. Tas nozīmē, ka dažādu savienojumu elementu masas ir vairākas viena no otras.

Praktisks piemērs

Lai labāk izprastu priekšstatu likumus, apsvērsim praktisku piemēru. Pieņemsim, ka mums ir ķīmiska reakcija starp ūdeņradi (H) un skābekli (O), veidojot ūdeni (H2O). Saskaņā ar masu saglabāšanas likumu kopējā reaģentu masa (ūdeņradis un skābeklis) būs vienāda ar kopējo produktu masu (ūdens).

Turklāt saskaņā ar noteiktu proporciju likumu masas proporcija starp ūdeņradi un skābekli ūdenī vienmēr būs vienāda neatkarīgi no izveidotā ūdens daudzuma. Piemēram, ja mums ir 2 grami ūdeņraža, mums būs nepieciešami 16 grami skābekļa, lai veidotu 18 gramus ūdens.

Visbeidzot, vairāku proporciju likums mums saka, ka, ja mums ir vēl viens savienojums, ko veido tie paši elementi, piemēram, ūdeņraža peroksīds (H2O2), skābekļa masa, kas apvienota ar to pašu ūdeņraža masu tā pati ūdeņraža masa ūdenī.

Īsāk sakot, ponderālie likumi ir pamatprincipi, kas palīdz mums izprast kvantitatīvās attiecības starp vielām ķīmiskajā reakcijā. Tie ļauj mums paredzēt reaģentu un produktu masas un saprast, kā elementi apvienojas dažādos savienojumos.