Kas ir metāla sakausējumi

Kas ir metāla sakausējumi?

Metāla sakausējumi ir materiāli, kas sastāv no diviem vai vairākiem elementiem, vismaz viens no tiem ir metāls. Šī elementu kombinācija rada atšķirīgas fizikālās un ķīmiskās īpašības no tīriem metāliem, padarot metāla sakausējumus, kas plaši izmantoti rūpniecībā un dažādos lietojumos.

Metāla līgu kompozīcija

Metāla sakausējumus var sastāvēt no dažādiem metāliem, piemēram, dzelzs, vara, alumīnija, niķeļa, cita starpā. Turklāt tie var saturēt arī nemetāliskus elementus, piemēram, oglekli, silīciju un fosforu.

Šī elementu kombinācija ļauj metāla sakausējumiem būt īpašām īpašībām, piemēram, augstāka mehāniskā pretestība, lielāka korozijas izturība, lielāka elektriskā vadītspēja, starp citām īpašībām, kas vajadzīgas noteiktiem pielietojumiem.

Metāla sakausējumu piemēri

Ir vairāki metālu sakausējumu veidi, katrs ar savām īpašajām īpašībām un pielietojumiem. Daži zināmi piemēri ir:

 • Tērauds: dzelzs un oglekļa sakausējums, ko plaši izmanto būvniecībā un auto rūpniecībā;
 • Misiņš: vara un cinka sakausējums, ko izmanto mūzikas instrumentu un dekorēšanas gabalu ražošanā;
 • Alumīnija-litijs: alumīnija sakausējums un litijs, ko izmanto aviācijas un kosmosa rūpniecībā tā viegluma un pretestības dēļ;
 • Bronza: vara un skārda sakausējums, ko izmanto monētu, statuju un mūzikas instrumentu ražošanā;
 • Niķeļa-titāns: niķelis un titāna sakausējums, kas pazīstams kā nitinols, izmanto medicīniskos lietojumos, piemēram, stentos un ortodontiskos vados.
 • Metāla līgas ražošanas process

  Metāla sakausējumu ražošanas process ietver bāzes metālu saplūšanu augstā temperatūrā, kam seko kontrolēta dzesēšana, veidojot vēlamo sakausējumu. Turklāt, lai pielāgotu sakausējuma īpašības, var pievienot citus elementus.

  Pēc sacietēšanas metāla sakausējuma var tikt veikti mehāniski konformācijas procesi, piemēram, laminēšana, kalšana un ekstrūzija, lai iegūtu vēlamo formu. Lai uzlabotu līgas mehāniskās īpašības, var veikt arī termiskās procedūras.

  metāla sakausējuma lietojumprogrammas

  Metāla sakausējumus plaši izmanto dažādās vietās, piemēram:

  • Automobiļu rūpniecība: Automašīnu ražošanā tiek izmantoti alumīnija un tērauda sakausējumi, nodrošinot lielāku izturību un svara samazināšanu;
  • Būvniecība: Tērauda sakausējumi tiek izmantoti tādu metāla konstrukciju kā tilti un ēkas ražošanā;
  • Aviācijas un kosmosa rūpniecība: Titāna un alumīnija sakausējumi tiek izmantoti gaisa kuģu ražošanā to viegluma un pretestības dēļ;
  • Elektroniskā rūpniecība: vara un skārda sakausējumi tiek izmantoti elektronisko komponentu, piemēram, iespiestu shēmu, ražošanā;
  • Medicīnas nozare: titāna sakausējumi tiek izmantoti ortopēdisko un zobu implantu ražošanā;
  • Juvelierizstrādājumu rūpniecība: zelta un sudraba sakausējumi tiek izmantoti rotaslietu izgatavošanai to pretestības un spilgtuma dēļ.

  Īsāk sakot, metāla sakausējumi ir daudzpusīgi materiāli un ļoti svarīgi rūpniecībā, nodrošinot īpašas īpašības, kas nebūtu iespējamas ar tīru metāliem. Tās izmantošana ir sastopama dažādās nozarēs, kas veicina tehnoloģisko un ekonomisko attīstību.