Kas ir amfiteātris

Kas ir amfiteātris?

Amphitheater ir arhitektūras struktūra, ko senatnē izmanto tādām publiskām izrādēm kā Gladiator cīņas, sportiskās sacensības un teātra iestudējumi. Šīs konstrukcijas raksturoja to ovāla vai apļveida forma ar statīviem ap centrālo arēnu.

Amfiteātru izcelsme un vēsture

Amfiteātru izcelsme datēta ar seno Grieķiju, ap piekto gadsimtu pirms mūsu ēras. Tajā laikā sportiskām sacensībām un reliģiskiem svētkiem tika uzcelti pagaidu koka amfiteātri. Tomēr senajā Romā amfiteātri kļuva populārāki un grandiozi.

Kolizejs Romā ir slavenākais romiešu amfiteātra piemērs. Pirmajā gadsimtā AD, viņš bija spējīgs novietot līdz 50 000 skatītāju un bija asiņainu šovu aina, piemēram, Gladiator Fights. Papildus Kolizejam Romas pilsētai bija citi mazāki amfiteātri, kā arī citas Romas impērijas pilsētas.

Amfiteātra īpašības

amfiteātri tika būvēti akmenī, ar statīviem dažādos līmeņos, lai pielāgotos sabiedrībai. Parasti viņiem bija centrālā arēna, kurā notika sacensības un stagi, kā arī virkne koridoru un pazemes fragmentu dalībnieku ienākšanai un izejai.

Saskaņā ar skatītāju sociālo stāvokli statīvi tika sadalīti nozarēs. Tuvākās vietas arēnai tika rezervētas Romas elitei, bet augstākās nozares tika okupētas zemākās klases.

Curiosity: Termins “amfiteātris” izriet no grieķu “amfija”, kas nozīmē “ap” un “teātru”, kas nozīmē “vieta, kur redzēt”. Tas ir, amfiteātris ir vieta, kur cilvēki var redzēt visu leņķu briļļu.

 • Amfiteātri bija vardarbīgu šovu posmi, piemēram, gladiatoru cīņas, kuras tolaik tika uzskatītas par izklaides veidu.
 • Papildus gladiatoru cīņām amfiteātri tika izmantoti arī teātra inscenēšanai, simulētām jūras kaujām un sportiskām sacensībām.
 • Ar Romas impērijas samazināšanos amfiteātri tika pamesti, un daudzi no viņiem tika iznīcināti vai viņu materiāli tika atkārtoti izmantoti citās konstrukcijās.

 • amfiteathe
  atrašanās vieta
  ietilpība

  atsauce

  Coliseum Roma, Itālija 50 000
  el Jem amfiteathe el Jem, Tunisija 35 000
  Arles amfiteathe Arles, Francija 20 000