Kas ir anagrammas matemātikā

Kas ir anagrammas matemātikā?

Anagrammas ir vārdi vai frāzes, ko veido cita vārda vai teikuma burtu pārkārtošana. Matemātikā anagrammas tiek pētītas kā kopas teorijas un grafiku teorijas nozare.

Set teorija

Set teorijā anagrammas tiek uzskatītas par komplekta elementu permutācijām. Piemēram, apsveriet burtu kopu {a, b, c}. Iespējamās anagrammas ar šiem burtiem ir: ABC, ACB, BAC, BCA, CAB un CBA.

grafika teorija

Diagrammas teorijā anagrammas tiek attēlotas kā cikli grafikā. Katru burtu attēlo virsotne, un malas attēlo iespējamās burtu pozīcijas apmaiņas. Piemēram, grafikā, ko veido burti {a, b, c}, mums ir ABC, ACB, BAC, BCA, CAB un CBA cikli.

anagramma piemērs:

Anagrammas piemērs ir vārds “mīlestība”, kuru var pārkārtot, veidojot vārdus “Roma”, “Live” un “Filiāli”.

anagrammu lietojumprogrammas:

 • Puzziņas: anagrammas bieži tiek izmantotas vārdu spēlēs un mīklās, kur spēlētājiem vajadzētu pārkārtot burtus, lai veidotu vārdus.
 • Kriptogrāfija: anagrammas tiek izmantotas arī šifrēšanā, kur ziņojuma burti tiek pārkārtoti atbilstoši trešo personu lasīšanas atslēgai.
 • Lingvistika: anagrammu izpēte ir svarīga arī valodniecības jomā, jo tā palīdz izprast vārdu struktūru un sakarību starp skaņām un burtiem.

 • anagram
  vārds

  abc kabīne
  acb bac
  bac acb
  bca cba
  kabīne abc
  cba bca