Kas ir prizmas un piramīdas

Kas ir prizmas un piramīdas?

Prizmas un piramīdas ir trīs dimensijas ģeometriskas figūras, kurām ir īpašas īpašības un īpašības. Šajā rakstā mēs izpētīsim, kādi ir šie skaitļi, to atšķirības un dažas zinātkāres par tiem.

prizmas

Prizma ir ģeometriska cieta viela, kurai ir divas paralēlas bāzes un plakanas sānu sejas, kas ir paralēli. Bāzes jebkurā gadījumā var būt, piemēram, kvadrāti, taisnstūri, trīsstūri, pentagoni utt. Sānu sejas ir taisnstūri vai paralēli.

Prizmas klasificē atbilstoši to bāzu formai. Piemēram, ja bāzes ir kvadrātveida, mums ir četrstūra prizma. Ja bāzes ir trīsstūri, mums ir trīsstūrveida prizma.

Prizmu interesants īpašums ir apjoms. Prizmas tilpumu norāda ar formulu v = a * h, kur a ir bāzes laukums un h ir prizmas augstums.

piramīdas

Piramīda ir ģeometriska cieta viela, kurai ir trīsstūrveida pamatne un sānu virsmas, kas atrodas punktā, ko sauc par virsotni. Pamatne jebkurā gadījumā var būt, piemēram, kvadrāti, taisnstūri, trīsstūri, pentagoni utt.

piramīdas tiek klasificētas arī pēc to pamatiem. Piemēram, ja pamatne ir kvadrāts, mums ir četrstūra piramīda. Ja pamatne ir trīsstūris, mums ir trīsstūrveida piramīda.

Kā arī prizmas, piramīdām ir arī tilpums. Piramīdas tilpumu norāda ar formulu V = (a * h) / 3, kur a ir bāzes laukums un h ir piramīdas augstums.

Atšķirības starp prizmām un piramīdām

Galvenā atšķirība starp prizmām un piramīdām ir sānu seju formā. Kamēr prizmām ir līdzenas sānu sejas, kas ir paralēliski, piramīdām ir trīsstūrveida sānu virsmas, kas atrodamas virsotnē.

Vēl viena atšķirība ir tilpuma formulā. Kamēr prizmas tilpumu piešķir ar v = a * h, piramīdas tilpumu piešķir ar v = (a * h) / 3.

Turklāt prizmām ir divas paralēlas bāzes, savukārt piramīdām ir tikai viena bāze.

Ziņkārības par prizmām un piramīdām

  • Ēģiptes piramīdas ir slavens piramīdu piemērs cilvēces vēsturē.
  • Visizplatītākā prizma ir taisnstūra prizma, kurai ir taisnstūrveida bāzes un taisnstūra sānu sejas.
  • Piramīdas bieži ir saistītas ar varas un noslēpuma ideju Ēģiptes piramīdu un citu seno civilizāciju dēļ.
  • Prizmas un piramīdas ir svarīgas figūras ģeometrijā un tiek pētītas dažādās jomās, piemēram, arhitektūrā un inženierzinātnēs.
  • Īsāk sakot, prizmas un piramīdas ir trīs dimensiju ģeometriskas figūras ar īpašām īpašībām un īpašībām. Kamēr prizmām ir divas paralēlas pamatnes un plakanas sānu sejas, piramīdām ir trīsstūrveida pamatne un sānu sejas. Abiem skaitļiem ir tilpums, un tie tiek pētīti vairākās jomās.